Отворен Центар за жртве сексуалног насиља при Општој болници у Врбасу
“Делегација Европске уније подржава женске организације и активисткиње за права жена да се премосте постојеćе празнине у родној равноправности. Посао који обављају, понекад ризикујуćи своје животе, је од највеćе важности. Зато је отварање новог Центра за жртве сексуалног насиља у Врбасу веома битно и ми би желели да се овакви центри отворе и у остатку Србије”, поручила је заменица амбасадора Европске уније у Републици Србији Пламена Халачева на званичном отварању Центра за жртве сексуалног насиља при Општој болници у Врбасу.
Она је истакла да су женска права, родна равноправност и борба против родно заснованог насиља питања људског поштовања и достојанства сваког појединца и појединке.
„Борба за родну равноправност је потребнија него икада раније због пораста родно заснованог говора мржње и насиља над женама у јавном животу, као и недавних догађаја који су показали да се напредак у овој области који је тешко стечен полако губи. Европска унија је одлучна у својој посвеćености родној равноправности. Подржавамо политику нулте толеранције према насиљу над женама и девојчицама”, закључила је Халачева.
Сексуално насиље у Центру за жртве сексуалног насиља при Општој болници у Врбасу могуће је пријавити на бројеве:
069 30 44 050
0800 10 10 10
Директорка Центра за подршку женама Биљана Степанов истакла је важност континуиране подршке женама и девојчицама које су преживеле насиље:
„Пети Центар за жртве сексуалног насиља који ће функционисати у Општој болници Врбас, омогучиће већу покривеност и доступност услуга подршке већем броју жена и девојчица у Војводини. Специјализоване услуге које се пружају у Центрима за жртве сексуалног насиља доступне су 24 сата, 7 дана у недељи, и бесплатне су”, рекла је Степанов и додала да услуге обухватају медицинску помоћ и збрињавање, судско-медицинске прегледе, као и психосоцијалну и психолошку подршку, што жртвама пружа могућност да крену путем опоравка од доживљене трауме, и наставе живе без насиља.
В.д. директора Опште болнице Врбас др Цвета Рогановић рекла је да ће прегледи и збрињавање жртва секуланог насиља отварањем овог Центра бити по новим процедурама и на вишем нивоу.
“Одличном сарадњом са институцијама као што су тужилаштво, суд, полиција и Центар за социјални рад жртве секусланог насиља ће добити здравствену заштиту, континуирану подршку и потпору на једном месту, а то је Одељење гинекологије које је определило своје просторије за ту намену.”
Од јануара до октобра 2024. године у Центрима за жртве сексуалног насиља, пријављен је 51 случај сексуалног насиља, од којих су 22 жртве биле малолетне. Пружено је укупно 363 услуге психо-социјалне подршке и психолошког саветовања, као и 128 здравствених услуга и збрињавања. Најчешћи починиоци сексуалног насиља су познаници, пријатељи (47%), затим чланови породице (19%), а потом брачни или ванбрачни партнер (12%).
Центри за жртве сексуалног насиља су основани 2016. године и пружају специјализовану услугу подршке која се не пружа ни у једној здравственој установи у региону Западног Балкана, а у Републици Србији само у оквиру пет здравствених установа у АП Војводини, у општим болницама у Кикинди, Зрењанину, Сремској Митровици, као и Клиници за гинекологију и акушерство Клиничког центра Војводине, а од сада и у Општој болници Врбас.
Њихово успостављање предвиђено је Истанбулском конвенцијом коју је Република Србија ратификовала 2013. године, а омогућавају женама и девојчицама да превазиђу трауму доживљеног искуства сексуалног насиља и наставе живот без насиља. Сексуално насиље спада у ред злочина с најмањом пропорцијом пријава. На једно пријављено силовање долази између 15 и 20 непријављених случајева.
Нови Центар за жртве сексуалног насиља основан је уз подршку Европске уније, а у оквиру пројекта „Корак напред: Унапређење подршке жртвама сексуалног насиља у Војводини“, који Центар за подршку женама реализује уз финансијска средства Европске уније, а усмерен је на унапређење квалитета и доступности специјализоване услуге подршке жртвама сексуалног насиља.
Прилог TV Бачка Врбас