Доктор Милан Попов, директор ОБВ: Чувајмо друге од себе
„Чојство је чувати друге од себе“, стара је максима Марка Миљанова, која је у овој ситуцаији пронашала нови смисао-ношење маске значи заштиту других од нас, као и обрнуто.Апелујем на људе да носе маске свуда, да се не друже неких месец дана. Наш народ је паметан и интелигентан да схвати када је критично, а сада је критично. Треба као популација да схватимо да је ово атак вируса и природе, ми мора да се консолидујемо и сачувамо“, поручује др Попов.
Почетком јула стигла је одлука са виших нивоа да Општа болница у Врбасу треба да буде једна од пет ковид центара у Војводини. Шта то конкретно значи?
Др Милиан Попов: „ОБ Врбас је као и све друге опште болнице у Војводини, по одлуци пок. секретара за здравство др Гојковића, проглашена једном од ковид ценатра. Свака од ових болница има оделење које је посебно изоловано и издвојено где се смештају пацијенти са сумњом на ковид, они за које се докаже да су ковид позитивни и ту започиње лечење. Ово је уведено када је дошло до екпспанзије епидемије у пар места у Војводини као последица дружења, свадби и слично. И овај потез о ковид центрима био је потез ка томе да што боље функционишемо. Ми смо још у марту када је све почело, издвојили нашу стару зграду хирургије где су били пулмологија и психијатрија и већ тада направили наш ковид центар, ковид оделење где смо сместили све пацијенте који су били сумњиви на ковид. Када је доказивано на основу брисева и тестова да су ковид позитивни били су тада транспортовани у Клинички центар Војводине на даље лечење. Од 9. јула ми више не шаљемо пацијенте за КЦВ, него се они овде лече. Зато што је КЦВ преоптерећен, тако да и ми и остале опште болнице лечимо ковид пацијенте у нашим ковид оделењима. У случају да нам треба помоћ или имамо неку компликацију онда се ти пацијенти шаљу у Нови Сад. Ми смо од 1. јула до 17. јула имали 20 пацијената транспортованих за КЦВ, а 19 је било до тог првог јула. Од деветог јула када је почео тај нагли притисак на КЦВ до 17. јула послали смо само једног јер је захтевао специфичније лечење.
Колико је ОБВ спремна за ову ванредну ситуацију?
Др Милан Попов: “Ми смо потпуно спремни у нашем оделењу имамо 50 кревета, имамо издвојену јединицу за интензивно лечење са два респиратора, ту се пацијенти могу интубирати. Имамо то и овде у нашој болници ако буде требало. До сада смо добро функционисали, иако смо у два наврата имали чак и 52 пацијента,али долазило је и до пада заражених.Било је дневно по 15 и 17 заражених, било је и дана кад смо имали по три, четири пријема, где смо могли мало да предахнемо. Велика је срећа што смо још у марту формирали дежурну ковид амбуланту пулмологије при Дому здравља, где су наша три пнеумо физиолога радила 24 сата, три врхунске докторке, али једна се разболелела, нашли смо замену, тако да се и даље ради 24 сата. Све време у амбуланти се ради рендген и снимање плућа. Да би пацијент дошао тамо, мора да оде у ковид амбуланту Дома здравља, где га лекар прегледа и одлучује да иде даље на обраду, онда он одлази код пулмолога, интернисте, прегледа се клиничка слика и онда се индукује пријем у ковид оделење. У оделењу дежурају два лекара, анестезиолог и осам медицинских сестара, медицинска екипа са координатором др Тривковићем и то све одлично функционише. Ту могу да уђу само пацијенти истријажирани. Друга опција је ако дођу у Болницу, имају темепратуру или било какву сумњу, иду у нашу инфективну амбуланту која је измештена ту поред улаза у болницу ту се уради лабораторија и ако треба пацијент се уводи на даља потребна лечења у болницу, или ако је позитиван шаље се у наше ковид оделење.“
Да ли ОБВ има довољно медикамената, медицинске и заштитне опреме?
Др Милан Попов:“Имамо све што нам треба. Ево само један пример, за једног пацијента је пре два дана требао вирусостатик који је од скоро уведен у терапију за тешке пацијенте, добили смо га истог дана из Београда.Не недостаје нам ништа, имамо довољно респиратора, 10 стационарних, три мобилна и још сви апарати за анестезију могу да се користе за те намене. Имамо довољно опреме, али рецимо да за три дана примимо седамдесет људи и то може да направи проблем. Е зато треба да се трудимо да до тога не дође.“
Колико је прегледаних и хоспитализованих пацијената?
Др Милан Попов:„Од 1. до 17. јула у Ковид амбуланти пулмолошкој прегледано је 935 пацијената. Од тога је 751 био први преглед и 174 су контролни, доктори тријажирају пуштају кући, ако дође до погоршања долазе поново. Само 17. јула смо примили десет пацијената на хоспитализацију, отпустили кући седам. Од 1.јул до 18. јула хоспитализован је 151 пацијент из целог региона. Дневно шаљемо податке на 9 места од Батута до Пок. секретаријата за здравство и Министарства здравља… Од марта месеца до данас имали смо хоспитализовано 249 пацијената, а било је и неких пацијената који су били повратници.
Како стоје ствари са тестирањем пацијената на ковид?
Др Милан Попов:„Тестова има довољно. Стручњаци су дошли до закључка, да када дођете у пулмолошку амбуланту лекар вас прегледа и види да сте за хоспитализацију и идете у болницу, акада дођете у болницу по пријему се ради брис из носа и грла ПЦР и он доказује заражавање. Морају људи да знају да вирус за 8 до 10 дана може да се спусти у плућа и да га горе не можете доказати. Али принцип је да свако ко уђе у болницу по том основу да се сумња на ковид узимају се брисеви и шаљу се у Институт за јавно здравље Војводине и резултати долазе брзо у току једног дана, до поподне или увече. Раде се серолошка тестирања,која се поиствећују са брзим тестирањем, али њих има више врста. Оваквим тестирањем неко може да има и анти тела у крви, али да нема тегобе, у том случају такав пацијент иде у изолацију.“